Одржана втора седница на советот на Општина Јегуновце

На ден 30.11.2021 година со почеток во 10:00 часот се одржа втора седница на советот на Општина Јегуновце во салата за состаноци на општинската зграда.

На седницата претседаваше претседателот на советот на општина Јегуновце Валентина Марчевска, пристуни беа сите петнаесет советници и градоначалникот Димитар Костадиноски.

Одржана првата конститутивна седница на советот на Општина Јегуновце

Денес 10.11.2021 година – советот на општина Јегуновце ја одржа првата конститутивна седница. На истата беа верификувани мандатите на петнаесет нови советници на општината.

За претседател на Советот на Општина Јегуновце, беше избрана Валентина Марчевска од редовите на ВМРО – ДПМНЕ . Заблагодарувајќи се за својот избор Валентина истакна дека очекува успешна соработка со сите членови на советот од сите политички партии, во интерес на сите жители од оваа општина.

Во следните четири години за интересите на жителите на Опшина Јегуновце во соработка со градоначалникот Димитар Костадиноски, одлуки ќе носат вкупно петнаесет советници, од кои, шест има коалцијата предводена од ВМРО – ДПМНЕ , четири од коалицијата предводена од СДСМ, три се од ДУИ, еден од коалицијата  Алијанса за албанците и Алтернатива  и еден од Левица.

На конститутивната седница свое обраќање имаше и Градоначалникот Костадиноски, кој им посака успешна работа, се надева на добра соработка со членовите на советот, каде  заедно ќе работат во интерес на сите жители на Општина Јегуновце.

Карате клубот „ТИГАР 2003“ од населено место Беловиште се врати со освоени 7 медали од државното првенство за деца на возраст од 10 до 13 години

На државното првенство во карате за деца на возраст од 10 до 13 години кое се одржа на ден 06.11.2021 во спортската сала “Партизан” во Кавадарци на кое учествуваа околу 250 натпреварувачи од 45 клубови од Македонија учествуваше и Карате клуб “Тигар 2003” од Беловиште со седум натпреварувачи во различни категории при што се здоби со четири златни, два сребрени и еден бронзен медал. Со овој чин во официјалниот извештај на Карате федерацијата на Македонија, Карате клуб “Тигар 2003” се искачи на третата позиција.

Ана Марија Мишовска – 1 место

Петар Ѓорѓевски -1 место

Славчо Мисајловски – 1 место

Сара Тодоровиќ-1 место

Ева Серафимовска -2 место

Мелани Апостоловска -2 место

Михаела Митовска -3 место

Општина Јегуновце и градоначалникот Костадиноски  упратуваат честитки до добитниците на медалите и карате клубот “Тигар 2003” и даваат целоска подршка на истиот.

Направен увид во градежните активности на спортското игралиште  во основното училиште Александар Здравковски с.Јегуновце

Денес 28.10.2021 година – Започна поставувањето на нов асвалт на спортското игралиште  во основното училиште Александар Здравковски с.Јегуновце.

Како градоначалник на општина Јегуновце лично направив увид во градежните активности, ќе се залагам истите да се одвиваат според зацртаната динамика на изведба, и овој проект  да биде комплетиран наредните неколку дена.

Димитар Костадиноски официјално ја презема функцијата градоначалник на Општина Јегуновце

27.10.2021 година – Димитар Костадиноски  официјално ја презема функцијата градоначалник на Општина Јегуновце.

По преземањето на функцијата од страна на досегашниот градоначалник Дарко Блажески новоизбраниот Димитар Костадиноски  се заблагодари на укажаната доверба и изрази уверување дека ќе биде градоначалник на сите жители на Општина Јегуновце, како и тоа дека ќе работи одговорно,чесно и транспарентно.

Блажески му го честиташе новиот четиригодишен градоначалнички мандат и посака успеси во работењето и реализирање на сите проекти што ќе бидат во интерес на граѓаните.

Оптина Јегуновце

Одржана педесетипетта седница на советот на Општина Јегуновце

На ден 23.09.2021 година со почеток во 11:00 часот се одржа педесетипетта седница на советот на Општина Јегуновце во салата за состаноци на општинската зграда.

На седницата претседаваше претседателот на советот на општина Јегуновце Орхан Сабрии, пристуни беа сите петнаесет советници и градоначалникот Дарко Блажески, дневениот ред содржеше 4 точки.