Регионалната депонија во Русино останува забранета зона за транспорт на отпад од полошките општини меѓу кој и општина Јегуновце

Русино останува забранета зона за отпадот од полошките општини меѓу кој и општина Јегуновце, блокадата која е организирана од страна на Граѓанската иницијатива Стоп Русино е продолжена по четврти пат.

Активистите не дозволуваат пристап на камиони кои носат ѓубре до депонијата, веќе неколку дена не можеше да се транспортира насобраниот смет од кантите и контејнерите  на регионалната депонија во Русино.

Како локална самоуправа на Општина Јегуновце работиме на изнаоѓање решение за овој горчлив проблем со кој се соочуваат жителите и повикуваме на трпеливост и нивно разбирање.

Недела и Понеделник на територија на општина Јегуновце ќе биде извршена вонредна дезинсекција против комарци

Се известуваат жителите на општина Јегуновце  деновите 13.09 и 14.09.2020 година почнувајќи од 21 часот па се до раните утрински часови ќе биде извршена вонредна дезинсекција против комарци.

Со оваа дезинсекција против комарци ќе бидат опфатени зелени површини, населените места како и депониите на територија на општина Јегуновце, воедно ги известуваме сите пчелари навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.

Во случај на неповолни временски прилики истата ќе биде одложена за што дополнително ќе ве информираме.

Детската градинка „Јаболчиња“ во Јегуновце ги отвори вратите за дечињата

По седум месеци пауза денес  во општина Јегуновце градинката Јаболчиња ги отвори вратите и треба да згрижи 30 деца.

Работата на градинките ќе се одвива според посебни протоколи за децата и за вработените.

Родителите при носење на децата во градинка задолжително да имаат заштитна маска. Тие треба да го почитуваат утврденото време за носење на детето во установата, како и просторната дистанца при предавање и земање на детето.

Секој вработен мора да носи задолжително лична заштитна опрема кога е на работно место. Предвидено е често миење на рацете и посебно внимание да се посвети на потребата од засилени хигиенски мерки во случај на миење, хранење и слично.

Градоначалникот Блажески оствари работна средба со директорите на основните училишта во општина Јегуновце

Денес 09.09.2020 година – Градоначалникот Дарко Блажески оствари работна средба со директорите на основните училишта во општина Јегуновце.

Дискусијата на овој работен состанок се одвиваше оклолу започнувањето на новата учебна година.

Од страна на основните училишта ќе бидат поднесени барања за настава со физичко присуство на учениците до Министерството за образование и наука кое е должно да испрати  комисија која би утврдила дали се исполнети сите протоколи за одвивање на ваков вид настава.

Честитка по повод 8-ми Септември – Денот на независноста

Локалната самоуправа на Општина Јегуновце, советот и градоначалникот Дарко Блажески на сите жители на Репулика Северна Македонија им го честитаат 8-ми Септември Денот на независноста на Македонија со искрени желби за мир, благосостојба и подобра иднина.

8-ми Септември е денот кога пред точно 29 години граѓаните на Македонија го остварија стремежот и го трасираа патот на независна, демократска, самостојна, суверена и слободна Република Северна Македонија.

За многу години да ни е празникот!

Поради изведување на градежни активности на ден 25.08.2020 година делумно затворен ќе биде регионалниот пат Јегуновце – Радуша

Поради изведување на градежни активности при градење на хидроцентрала на река Вардар од страна на компанијата Барт Енерџи ДОО – Тетово на ден 25.08.2020 (Вторник) делумно затворен ќе биде регионалниот патен правец Јегуновце – Радуша во времетраење од 06:00 па се до 09:30 часот.

Одржана чеириесетипрва седница на советот на Општина Јегуновце

Денес 21.08.2020 година со почеток во 10:00 часот се ордржа четириесетипрва седница на советот на Општина Јегуновце во салата за состаноци на општинската зграда.

На седницата претседаваше претседателот на советот на општина Јегуновце Орхан Сабрии, дневениот ред содржеше 11 точки,  присутни беа сите 15 советници.

Честитка по повод Курбан – Бајрам до сите граѓани од исламска веросиповед

Локалната самоуправа на Општина Јегуновце со градоначалникот Дарко Блажески по повод празникот Курбан Бајрам упатува честитка до сите верници од исламска вероисповед.

Им посакуваме добро здравје, бериќет, среќа и духовно прочистување.

Првиот ден од Курбан Бајрам е неработен ден за сите граѓани од муслиманска вероисповед.

Одржана четириесетта седница на Совет на Општина Јегуновце

Денес 29.07.2020 година со почеток во 10:00 часот се ордржа четириесетта седница на советот на Општина Јегуновце во салата за состаноци на општинската зграда.

На седницата претседаваше претседателот на советот на општина Јегуновце Орхан Сабрии, дневениот ред содржеше 2  точки и дополнеет беше со уште 4 точки.

Присутни беа сите 15 советници и градоначалникот Дарко Блажески.

Дневен Ред

-Усвојување на записникот од триесетидевета седница на совет.

1. Разгледување на финансиски извештај за извршување на буџетот на општина Јегуновце за II квартал за 2020 година, и заклучок за усвојување на финансискиот извештај.
  2. Разгледување барања.