Одржана чеириесетитрета седница на советот на Општина Јегуновце

Денес 28.10.2020 година со почеток во 10:00 часот се ордржа четириесетитрета седница на советот на Општина Јегуновце во салата за состаноци на општинската зграда.

На седницата претседаваше претседателот на советот на општина Јегуновце Орхан Сабрии, дневениот ред содржеше 5 точки.

Честитка по повод 11-ти Октомври

Локалната самоуправа на Општина Јегуновце, советот и  градоначалникот Дарко Блажески на сите жители на Репулика Северна Македонија им го честитаат 11-ти Октомври Денот на вооруженото востание, со искрени желби за мир, благосостојба и подобра иднина.

11-ти Октомври 1941 година, Денот на вооруженото востание е симбол на исклучително значаен историски чин на македонскиот непокор и вековен стремеж за сопствена слобода на македонскиот народ. На овој ден им оддаваме најдлабока почит на сите учесници во вооруженото антифашистичко и народноослободително востание кои беспоштедно ги дадоа своите животи за слобода на Република Северна Македонија.

Нека ни е честит 11- ти Октомври!

Изготвил: Стојанче Антовски
Општина Јегуновце

Започна учебната година во сите три основни училишта во општина Јегуновце

Сите три основни училишта на територија на општина Јегуновце ги отворија вратите за учениците во новата учебна  2020/2021 година.

Пред и во училиштата се спроведуваат сите задолжителни мерки и протоколи за заштита од Ковид-19, за безбеден тек на учебната година која е сосема поинаква од досегашните.

Согласно одлуката на Владата, настава со физичко присуство има само од 1-3 одделение во сите три основните училишта. Со дозвола на Комисијата за заразни болести  дозволено е и на повисоките класови во некои ПОУ кој исполнуваат услови.

Одржана чеириесетивтора седница на советот на Општина Јегуновце

Денес 25.09.2020 година со почеток во 10:00 часот се ордржа четириесетивтора седница на советот на Општина Јегуновце во салата за состаноци на општинската зграда.

На седницата претседаваше претседателот на советот на општина Јегуновце Орхан Сабрии, дневениот ред содржеше 5 точки,  петтата точка беше одложена за наредна седница .

Регионалната депонија во Русино останува забранета зона за транспорт на отпад од полошките општини меѓу кој и општина Јегуновце

Русино останува забранета зона за отпадот од полошките општини меѓу кој и општина Јегуновце, блокадата која е организирана од страна на Граѓанската иницијатива Стоп Русино е продолжена по четврти пат.

Активистите не дозволуваат пристап на камиони кои носат ѓубре до депонијата, веќе неколку дена не можеше да се транспортира насобраниот смет од кантите и контејнерите  на регионалната депонија во Русино.

Како локална самоуправа на Општина Јегуновце работиме на изнаоѓање решение за овој горчлив проблем со кој се соочуваат жителите и повикуваме на трпеливост и нивно разбирање.

Недела и Понеделник на територија на општина Јегуновце ќе биде извршена вонредна дезинсекција против комарци

Се известуваат жителите на општина Јегуновце  деновите 13.09 и 14.09.2020 година почнувајќи од 21 часот па се до раните утрински часови ќе биде извршена вонредна дезинсекција против комарци.

Со оваа дезинсекција против комарци ќе бидат опфатени зелени површини, населените места како и депониите на територија на општина Јегуновце, воедно ги известуваме сите пчелари навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.

Во случај на неповолни временски прилики истата ќе биде одложена за што дополнително ќе ве информираме.

Детската градинка „Јаболчиња“ во Јегуновце ги отвори вратите за дечињата

По седум месеци пауза денес  во општина Јегуновце градинката Јаболчиња ги отвори вратите и треба да згрижи 30 деца.

Работата на градинките ќе се одвива според посебни протоколи за децата и за вработените.

Родителите при носење на децата во градинка задолжително да имаат заштитна маска. Тие треба да го почитуваат утврденото време за носење на детето во установата, како и просторната дистанца при предавање и земање на детето.

Секој вработен мора да носи задолжително лична заштитна опрема кога е на работно место. Предвидено е често миење на рацете и посебно внимание да се посвети на потребата од засилени хигиенски мерки во случај на миење, хранење и слично.