Одржана педесетта седница на советот на Општина Јегуновце

На ден 28.05.2021 година со почеток во 11:00 часот се одржа педесетта седница на советот на Општина Јегуновце во салата за состаноци на општинската зграда.

На седницата претседаваше претседателот на советот на општина Јегуновце Орхан Сабрии, пристуни беа сите петнаесет советници и градоначалникот Дарко Блажески, дневениот ред содржеше 3 точки.

Честитка по повод 24 Мај – денот на светите браќа Кирил и Методиј

24 Мај е државен празник, кој се празнува во чест на основачите на првата словенска азбука. Светите браќа Кирил и Методиј  се основоположници на словенската писменост и литература кој се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

По повод овој ден локалната самоуправа, советот на Општина Јегуновце и Градоначалникот Дарко Блажески упатува честитка до сите жители на Република Северна Македонија.

Честитка по повод Рамазан – Бајрам до сите припадници од исламска вероисповест / Urim me rastin e festës së Bajramit

Локалната самоуправа, советот на Општина Јегуновце и градоначалникот Дарко Блажески по повод празникот Рамазан – Бајрам упатува честитка до сите верници од исламска вероисповест, им посакува здравје, бериќет, среќа и духовно прочистување.

Njësia e vetëqeverisjes lokale, Këshilli i Komunës së Jegunovcit dhe kryetari Darko Bllazheski me rastin e festës së Ramazan Bajramit lëshon urim deri te gjithë pjesëtarët e fesë islame, iu dëshiron shëndet te mirë, beriqet, fat dhe pastrim shpirtëror.

Изготвил: Стојанче Антовски
Општина Јегуновце

Честитка по повод Воскресение Христово Велигден

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, Локалната самоуправа на Општина Јегуновце советот и Градоначалникот Дарко Блажески упатуваат честитка до сите верници од православна вероисповест, во честитката се вели:

– Духовната вредност на овој голем христијански празник Воскресението Христово – Велигден не потсетува на значењето и вредноста на човечкиот живот исполнет со покајание, молитва и пост. Со Воскресението Христово се празнува победата на Животот над смртта, неговата големина, добрина и семоќ. Во овие убави денови на празнување Ви посакуваме воскресенска светлина и среќни велигденски празници, исполнети со разбирање, благодет и спокој во секој дом.

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ – НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ!

Изготвил: Стојанче Антовски
Општина Јегуновце

Одржана чеириесетидевета седница на советот на Општина Јегуновце

На ден 28.04.2021 година со почеток во 11:00 часот се ордржа четириесетидевета седница на советот на Општина Јегуновце во салата за состаноци на општинската зграда.

На седницата претседаваше претседателот на советот на општина Јегуновце Орхан Сабрии, пристуни беа сите петнаесет советници и градоначалникот Дарко Блажески, дневениот ред содржеше 4 точки.

Одржана чеириесетиосма седница на советот на Општина Јегуновце

На ден 31.03.2021 година со почеток во 11:00 часот се ордржа четириесетиосма седница на советот на Општина Јегуновце во салата за состаноци на општинската зграда.

На седницата претседаваше претседателот на советот на општина Јегуновце Орхан Сабрии, дневениот ред содржеше 3 точки.