Петок и Сабота на територија на општина Јегуновце ќе биде извршена дезинсекција против комарци

Се известуваат жителите на општина Јегуновце  деновите 12.06 и 13.06.2020 година почнувајќи од 21 часот па се до раните утрински часови ќе биде извршена дезинсекција против комарци.

Со оваа дезинсекција против комарци ќе бидат опфатени зелени површини, населените места како и депониите на територија на општина Јегуновце, воедно ги известуваме сите пчелари навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.

Во случај на неповолни временски прилики истата ќе биде одложена за што дополнително ќе ве информираме.

Изготвил:Стојанче Антовски

Општина Јегуновце

Одржана триесетидеветта седница на Совет на Општина Јегуновце

Денес 04.06.2020 година со почеток во 10:00 часот се ордржа триесетидеветта седница на советот на Општина Јегуновце во салата за состаноци на општинската зграда.

На седницата претседаваше претседателот на советот на општина Јегуновце Орхан Сабрии, дневениот ред содржеше 1  точка. Присутни беа сите 15 советници.

Изготвил:Стојанче Антовски

Општина Јегуновце

Одржана триесетиосма седница на Совет на Општина Јегуновце

Денес 29.05.2020 година со почеток во 10:00 часот се ордржа триесетиосма седница на советот на Општина Јегуновце во салата за состаноци на општинската зграда.

На седницата претседаваше претседателот на советот на општина Јегуновце Орхан Сабрии, дневениот ред содржеше 5  точки. Присутни беа сите 15 советници.

Изготвил:Стојанче Антовски

Општина Јегуновце

Честитка по повод 24 Мај – денот на светите браќа Кирил и Методиј

24 Мај е државен празник, кој се празнува во чест на основачите на првата словенска азбука. Светите браќа Кирил и Методиј  се основоположници на словенската писменост и литература кој се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

По повод овој ден локалната самоуправа, советот на Општина Јегуновце и Градоначалникот Дарко Блажески упатува честитка до сите жители на Република Северна Македонија.

Изготвил:Стојанче Антовски
Општина Јегуновце

Честитка по повод Рамазан – Бајрам до сите припадници од исламска вероисповед

Локалната самоуправа, советот на Општина Јегуновце и градоначалникот Дарко Блажески по повод празникот Рамазан – Бајрам упатува честитка до сите верници од исламска вероисповед, им посакува здравје, бериќет, среќа и духовно прочистување.

 

Изготвил: Стојанче Антовски
Општина Јегуновце

Одржана триесетиседма седница на Совет на Општина Јегуновце

Денес 28.04.2020 година со почеток во 12:00 часот се одржа триесетиседма седница на советот на Општина Јегуновце која поради состојбите со корона вирусот  се одржа преку Интернет конференциска врска.

Седницата ја водеше претседателот на советот на општина Јегуновце Орхан Сабрии, дневениот ред содржеше 1  точка додека активно учество зедоја сите 15 советници и градоначалникот Дарко Блажески.

Дневен ред:

    – Усвојување на записник од триесетишеста седница.

  1. Разгледување на финансиски извештај за извршување на Буџетот на општина Јегуновце за I квартал за 2020 година и заклучок за усвојување на финансискиот извештај.

Изготвил:Стојанче Антовски

Општина Јегуновце

Честитка по повод Воскресение Христово Велигден

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, Локалната самоуправа на Општина Јегуновце советот и Градоначалникот Дарко Блажески упатуваат честитка до сите верници од православна вероисповест, во честитката се вели:

– Духовната вредност на овој голем христијански празник Воскресението Христово – Велигден не потсетува на значењето и вредноста на човечкиот живот исполнет со покајание, молитва и пост. Со Воскресението Христово се празнува победата на Животот над смртта, неговата големина, добрина и семоќ. Во овие убави денови на празнување Ви посакуваме воскресенска светлина и среќни велигденски празници, исполнети со разбирање, благодет и спокој во секој дом.

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ – НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ!

Изготвил: Стојанче Антовски
Општина Јегуновце

Забрана за движење на сите граѓани од петок 16:00 часот до вторник 05:00 часот

На 40-та седница на Владата на Република Северна Македонија, донесена е одлука за ограничувањата на движењето на граѓаните за периодот којшто претстои, вклучително и за велигденските празници.

За време на викендот, вклучително и понеделник, од петок 17-ти април во 16:00 часот, до вторник 21-ви април во 05:00 часот, се забранува движењето за сите граѓани на територијата на целата држава.

Останува активна забраната за движење за сите граѓани на ниво на целата територија, секој работен ден, од понеделник до петок, од 16:00 часот до 05:00 часот наредниот ден.

Изготвил:Стојанче Антовски

Општина Јегуновце

Кризниот штаб на Јегуновце донесе нови мерки за заштита на здравјето на граѓаните

Општинскиот штаб за заштита и спасување на Јегуновце ќе даде дозвола  за работа на приватни маркети кои ќе работат за време на викендот  и ќе вршат достава до домаќинствата на кои им се потребни намирници.

Ова е еден од заклучоците кои денеска беа донесени на координативниот  состанок на кризниот штаб со кој раководи градоначалникот на Општина Јегуновце, Дарко Блажески.

Во прилог одлука и заклучоци од кординативниот состанок.

       Изготвил: Стојанче Антовски
       Општина Јегуновце

Од среда ќе важат новите мерки, се зголемува периодот на забрането движење

Владата вчера ги соопшти новите засилени мерки за ограничено движење и подолготраен полициски час. Тие се воведуваат поради тоа што заразата се шири, граѓаните не ги почитуваат доследно досегашните мерки, има случаи на неодговорно однесување и со оглед на тоа што времето се затоплува и претстојат верски празници.

Новите мерки ќе почнат да важат од утре, 8 април 2020, за целата територија на државата. Полицискиот час наместо во 21 часот ќе почнува во 16 и ќе завршува во 5 часот во работните денови, а во деновите од викенд (сабота и недела) ќе има целодневен полициски час за сите граѓани, односно од 16 часот во петок до 5 часот во понеделник.

Лицата над 67-годишна возраст од утре ќе може да се движат надвор само од 10 до 12 часот од понеделник до петок, а младите до 18 години во работни денови ќе може да излезат од дома само од 13 до 15 часот.

На јавни места се забранува да се движат повеќе од двајца граѓани во групи, освен ако се работи за родител со свои деца кои имаат до 14 години. За земјоделските активности, дозволено е движење во територијата на селата и тоа само за работни потреби.

Аптеките ќе работат непречено, a Министерството за здравство ќе изработи план за непречена работа и на здравствените установи. Исклучоци од забраната за движење важат за полицијата, армијата, здравствените работници ( ЈЗУ, ПЗУ и матичните лекари), како и за маркетите и рестораните кои се доставувачи на производи.

Изготвил:Стојанче Антовски

Општина Јегуновце