Во тек е тринаесетта седница на советот на општина Јегуновце

Во тек е тринаесетта седница на советот на општина Јегуновце на која што се носат значајни одлуки поврзани со функционирањето на општината. Пред советниците на дневен ред се повеќе точки на разгледување, кои се однесуваат на усвојување на финансиски извештаи, предлог – одлуки кои е однесуваат на тековни и идни активности и проекти што ќе се реализираат. Транспарентното работење на советот на општина Јегуновце ќе продолжи во иднина, а граѓаните секогаш ќе бидат информирани за одлуките што се носат од страна на телата и органите на општина Јегуновце.

Започна традиционалниот турнир во мал фудбал “Сиричино 19/22”

Недела 14.08.2022 во19:30ч во присуство на голем број гости и љубители на фудбалот започна традиционалниот турнир во мал фудбал “Сиричино 19/22”

На отварањето следеше почесна програма со говор на организаторот и  поздравување на спонзорите, за потоа турнирот да го отворат со ревијален натпревар екипите на ветерани Вардар Сиричино – ветерани ФК Тетекс.

Во 21:15ч започна првиот натпревар од групната фаза помеѓу екипите на Вардар Сиричино и Мида метал таки глас.

Бројот на екипи изнесува 28, натпреварите се играат во две фази: првата фаза по групи и втората елиминациона фаза.

Голем придонез за турнирот несебично дава и локалната самоуправа на Општина Јегуновце.

Општина Јегуновце постојано вложува средства за развој на спортот, издвојува средства како на регистрираните спортски клубови, така и за организирање на турнири по населените места.

Завршена реконструкција на руинирано детско игралиште и уреден со бехатон плочки  кругот на повеќенамеското спотско игралиште во населено место Сиричино.

Завршено со реконструкција на руинирано детско игралиште, реновирани сите клупи за одмор , како и уреден со бехатон плочки  кругот на повеќенамеското спотско игралиште во населено место Сиричино.Со оваа реализација се подобруваат условите на младите и сите жители од ова населено место непречено да спортуваат и се рекреираат.Продолжуваме со зацртаните цели и проекти со кои го подобруваме квалитетот на живеење во сите сфери, особено  што ги подобруваме условите  каде спортуваат и се рекреираат нашите деца и сограѓани.

Известување за реализирање на проект  „фасилитатори за унапредување на социјален дијалог“

Почитувани

Поради реализирање на проект  „фасилитатори за унапредување на социјален дијалог“ од програма Општинско – корисна работа, ве информираме дека во периододот од 01.07.2022 до 31.03.2023 година во населените места во општина Јегуновце теренска работа ќе вршат двајца фасилитатори за унапредување на социјален дијалог .

Лицата ќе вршат мапирање на терен на социјално загрозени лица, стари и изнемоштени лица и лица со посебни потреби.

Одржана единаесетта седница на советот на Општина Јегуновце

На ден 28.06.2022 година со почеток во 10:30 часот се одржа единаесетта седница на советот на Општина Јегуновце во салата за состаноци на општинската зграда.

На седницата претседаваше претседателот на советот на општина Јегуновце Валентина Марчевска, пристуни беа сите петнаесет советници и градоначалникот Димитар Костадиноски.

Известување за упис на деца во фудбалска школа „Јегуновце 2022“

На задоволство на сите дечиња и родители после долго време ве известуваме дека фудбалската школа „Јегуновце 2022“ повторно означува враќање на фудбалскиот сјај во Јегуновце.

Правилен развој на телото и вистински пријателства се создаваат во раните детски години.

Секоја насмевка е значајна!

Драги дечиња на возрас од 7 до 14 години, сите кој што сте заинтересирани да ја научите магијата на фудбалската бубамара, ве повикуваме на упис во нашата фудбалска школа.

Големи заслуги за повторно активирање на оваа школа има и самата локална самоуправа и градоначалникот Димитар Костадиноски, кој несебично и континуирано ќе вложува во спортот.

Децата се наша иднина, развивањето на здрава младина секогаш ќе биде приоритет за сите нас.

Напомена: Сабота со почеток во 09:00 часот, на стадион во с.Јегуновце официјално започнуваме со тренинзи.

Лице за контакт:

Мишо Маринковски