Честитка по повод Воскресение Христово Велигден

По повод најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, Градоначалникот на општина Јегуновце Тони Коцески упати честитка до сите верници од православна вероисповест, во честитката се вели:

– Духовната вредност на овој голем христијански празник Воскресението Христово – Велигден не потсетува на значењето и вредноста на човечкиот живот исполнет со покајание, молитва и пост. Со Воскресението Христово се празнува победата на Животот над смртта, неговата големина, добрина и семоќ. Во овие убави денови на празнување Ви посакувам воскресенска светлина и среќни велигденски празници, исполнети со разбирање, благодет и спокој во секој дом.

За многу години да ни е празникот,

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ – НАВИСТИНА ВОСКРЕСЕ!
Изготвил: Стојанче Антовски
Општина Јегуновце

Мобилен даночен шалтер пред седиштето на Општина Јегуновце

Општина Јегуновце 06.03.2017 год – Продолжува олеснувањето на даночната процедура, заштеда на време и трошоци за исполнување на даночните обврски како и обезбедување брз и лесен пристап до даночните услуги, Управата за јавни приходи (УЈП) денес повторно е присутна преку „Мобилниот даночен шалтер“ (опремено комбе – канцеларија) пред седиштето на Локалната самоуправа на Општина Јегуновце.

Преку опременото комбе – мобилна даночна канцеларија, граѓаните и фирмите од Јегуновце без да го напуштат своето место на живеење, имаа можност да ги добијат сите даночни услуги и информации, односно да ги достават сите видови на даночни пријави и барања како и да ги подигнат потребните документи што ги издава УЈП.

Управата за јавни приходи преку воведувањето на мобилниот даночен шалтер на територијата на Општина Јегуновце прави еден исчекор во олеснувањето на даночната процедура, заштеда на време и трошоци за исполнување на даночните обврски и обезбедување брз и лесен пристап до даночните услуги.

Граѓаните и фирмите можат да добијат редовни информации за возниот ред на мобилните даночни шалтери преку веб-страницата на УЈП www.ujp.gov.mk или преку Инфо – центарот 0800 33 000.

Изготвил: Стојанче Антовски

Општина Јегуновце

Покана за промоција на активни мерки, програми и услуги од АВРМ

Почитувани,

Во рамки на Промоција на Активни мерки, програми и услуги од АВРМ ,на ден 06.03.2017 (Понеделник) , Центарот за вработување Тетово Ве Поканува на Инфо средба со работодавачите и невбработени лица (таргет млади до 35 год), на Промоција на Активни мерки, програми и услуги од Оперативниот план 2017 год.

Инфо средбата ке биде одржана на 06.03.2017 (Понеделник) во салата за состаноци во Општина Јегуновце со почеток во 11 часот.

Изготвил:Стојанче Антовски

Општина Јегуновце

Успешно завршена крводарителна акција во Општина Јегуновце

Општина Јегуновце заедно со црвениот кртс на Репулика Македонија  овој викенд успешно спроведе акција за дарување на крв.

Крводарителната акција се одржа во просториите на Општина Јегуновце.

Дарувајќи дел од наскапоцената течност многу луѓе од населените места во Општина Јегуновце ја искажаа својата хуманост на дело. Меѓу дарителите како редовен крводарител беше и првиот човек на општината градоначалникот Тони Коцески како и дел од вработените во администрацијата на Општина Јегуновце.

Крвта е незаменлив лек, секојдневно потребна за да се продолжат многу животи.

Да даруваме крв денес зошто утре можеби и нам ќе ни треба.

Изготвил:Стојанче Антовски

Општина Јегуновце

Симона Симовска со уште еден медал успешено ја претстави Општина Јегуновце и Република Македонија на карате турнирот во Хрватска

17.01.2017 година  – Симона Симовска со уште еден медал успешено ја претстави Општина Јегуновце и Репулика Македонија на карате турнирот во Хрватска.

После титулата Државен првак во категорија Јуниори +59кг и Балканското првенство кое се одржа во Сараево-Босна и Херцеговина  нашата Симона Симовска член на карате клубот Тигар од Беловиште продолжи да атакува кон нови победи и предизвици.

Изминатиов викенд Симона учествуваше на најмасовниот турнир во Еворпа GRAN PRIX CROATIA кој беше дел од квалификациите за престојното Европско првенство кое ќе се одржи во Софија Р.Бугарија наредниот месец. Во една тешка конкуренција од 41 натпреварувач со 3 победи и 1 пораз Симона го освои третото место и се закити со сребрениот медал со што само ја зацврсти својата позиција во репрезентацијата. Се надеваме и веруваме на уште еден успех и на Европското првенство во Софија.

Општина Јегуновце се гордее со успесите на Симона Симовска и дава целоска подршка на карате клуб Тигар предводен од тренерите Живорад и Сребра Мишовски.

Изготвил:Стојанче Антовски

Општина Јегуновце