Покана за промоција на активни мерки, програми и услуги од АВРМ

Почитувани,

Во рамки на Промоција на Активни мерки, програми и услуги од АВРМ ,на ден 06.03.2017 (Понеделник) , Центарот за вработување Тетово Ве Поканува на Инфо средба со работодавачите и невбработени лица (таргет млади до 35 год), на Промоција на Активни мерки, програми и услуги од Оперативниот план 2017 год.

Инфо средбата ке биде одржана на 06.03.2017 (Понеделник) во салата за состаноци во Општина Јегуновце со почеток во 11 часот.

Изготвил:Стојанче Антовски

Општина Јегуновце

Успешно завршена крводарителна акција во Општина Јегуновце

Општина Јегуновце заедно со црвениот кртс на Репулика Македонија  овој викенд успешно спроведе акција за дарување на крв.

Крводарителната акција се одржа во просториите на Општина Јегуновце.

Дарувајќи дел од наскапоцената течност многу луѓе од населените места во Општина Јегуновце ја искажаа својата хуманост на дело. Меѓу дарителите како редовен крводарител беше и првиот човек на општината градоначалникот Тони Коцески како и дел од вработените во администрацијата на Општина Јегуновце.

Крвта е незаменлив лек, секојдневно потребна за да се продолжат многу животи.

Да даруваме крв денес зошто утре можеби и нам ќе ни треба.

Изготвил:Стојанче Антовски

Општина Јегуновце

Симона Симовска со уште еден медал успешено ја претстави Општина Јегуновце и Република Македонија на карате турнирот во Хрватска

17.01.2017 година  – Симона Симовска со уште еден медал успешено ја претстави Општина Јегуновце и Репулика Македонија на карате турнирот во Хрватска.

После титулата Државен првак во категорија Јуниори +59кг и Балканското првенство кое се одржа во Сараево-Босна и Херцеговина  нашата Симона Симовска член на карате клубот Тигар од Беловиште продолжи да атакува кон нови победи и предизвици.

Изминатиов викенд Симона учествуваше на најмасовниот турнир во Еворпа GRAN PRIX CROATIA кој беше дел од квалификациите за престојното Европско првенство кое ќе се одржи во Софија Р.Бугарија наредниот месец. Во една тешка конкуренција од 41 натпреварувач со 3 победи и 1 пораз Симона го освои третото место и се закити со сребрениот медал со што само ја зацврсти својата позиција во репрезентацијата. Се надеваме и веруваме на уште еден успех и на Европското првенство во Софија.

Општина Јегуновце се гордее со успесите на Симона Симовска и дава целоска подршка на карате клуб Тигар предводен од тренерите Живорад и Сребра Мишовски.

Изготвил:Стојанче Антовски

Општина Јегуновце

 

Честитка по повод Божиќ

07 Јануари 2017 година Градоначалникот на Општина Јегуновце, Тони Коцески на сите православни христијани им го честита денот на Христовото раѓање – Божиќ, во честитката се вели:

– Во духот на христијанството, Божиќ е најголемиот и најрадосниот христијански празник, празник на светлината, надежта и спасението. Христовото раѓање е голем и светол настан за човековиот род, поттик за надеж и верба во животот, љубов и радост во секој наш дом.

Нека е честит празникот и за многу години!

Среќен Божиќ. Христос се роди.

Изготвил:Стојанче Антовски

Општина Јегуновце

СРЕЌНА НОВА 2017 ГОДИНА

Локалната самоуправа на Општина Јегуновце  ви ја честита Новата 2017 ГОДИНА, со желби за многу здравје, среќа и благосостојба во сите свери на животот.

Изготвил: Стојанче Антовски
Општина Јегуновце

20 години Општина Јегуновце

18 Декември 2016 година, Општина Јегуновце одбележува 20 години од нејзиното формирање.

По повод денот на Општина Јегуновце Градоначалникот Тони Коцески, упатува честитки до сите жители на оваа општина.

На денешен ден пред 20 години се конституирал првиот повеќепартиски совет на Општина Јегуновце со што се исполни желбата на жителите од овој крај,да имаат своја општина која ќе биде поблиска до граѓаните.

За овие 20 години во Општина Јегуновце се изградени водоводи, резервари, канализации, локални патишта и улици, спортски игралишта, мрежа за улично осветлување, реконструирани се училишта и домови на културата, изградена е библиотека, градинка, спортска сала, со што значително се подобрени условите на живеење на граѓаните на Општина Јегуновце.

Изготвил: Стојанче Антовски
Општина Јегуновце

Објавен е тендер за реконструкција на општински пат

Општина Јегуновце – Објавен е тендер за реконструкција на општински пат Подбреѓе-Раотинце-Копанце со крак до подрачното основно училиште во с.Раотинце и Реконструкција на општински пат од Р-1203 до с. Рогачево. Огласот е активен до 30.11.2016 год. Средствата се обезбедени од страна на ЕУ ИПА инвестициски фонд во износ од 260.000 евра.

(more…)